CAFCL: Rivers United Brace Up For Al Hilal Clash

0
128

Rivers United are back in action on Sunday in the CAF TotalEnergies Champions League as they prepare to host Al Hilal FC of Sudan at the Adokiye Amiesimaka Stadium Rivers State.

The “Pride of Rivers” will look to continue their impressive form after the 2-0 aggregate score triumph over Young Africans of Tanzania in the last preliminary round stage and Stanley Eguma’s side have an impressive home record in this CAF Champions League campaign.

The Portharcourt based side will be in-search of another success at the Adokiye Amiesimaka Stadium in the first leg of the 2nd preliminary CAF Champions League round as they hope to secure their place in the Group phases of the competition.

The Confederation of African Football has however given approval to allow a total of 10,560 spectators into the stadium for the match.

The approval from CAF was communicated to the NFF in a letter dated 11th October, 2021.

There will be no fresh faces in both team’s lineup as players registered after the initial registration window are not eligible to be play.

Head-to-Head

This is the first time both teams will be meeting in a CAF competition.

Match Official

Referee: Jiyed Redouane (Morocco)

Other Games

It’s a full weekend of CAF Champions League action, with lot’s of interesting encounters going down this weekend.

Following is the full schedule (kickoff in GMT).

Friday 15 October 2021

15:00 – Durban / AmaZulu (South Africa) – TP Mazembe (DR Congo)

Saturday 16 October 2021

12:00 – Nairobi / Tusker (Kenya) – Zamalek (Egypt)

13:00 – Kigali / APR (Rwanda) – Etoile du Sahel (Tunisia)

14:00 – Luanda / Sagrada Esperanca (Angola) – Royal Leopards (Eswatini)

15:00 – Abidjan / ASEC Mimosas (Cote d’Ivoire) – CR Belouizdad (Algeria)

15:30 – Niamey / US Gendarmerie Nationale (Niger) – Al Ahly (Egypt)

17:00 – Bamako / Stade Malien (Mali) – Horoya (Guinea)

17:00 – Cairo (Egypt) / Al Merrikh (Sudan) – Zanaco (Zambia)

Sunday 17 October 2021

13:00 – Gaborone / Jwaneng Galaxy (Botswana) – Simba (Tanzania)

14:00 – Kinshasa / AS Maniema Union (DR Congo) – Mamelodi Sundowns (South Afrfica)

14:00 – Nouakchott / Nouadhibou (Mauritania) – ES Setif (Algeria)

14:30 – Brazzaville / AS Otoho (Congo) – Petro Atletico (Angola)

15:00 – Accra / Hearts of Oak (Ghana) – Wydad (Morocco)

15:00 – Rabat (Morocco) / LPRC Oilers (Liberia) – Raja (Morocco)

15:00 – Port Harcourt / Rivers United (Nigeria) – Al Hilal (Sudan)

17:00 – Benghazi / Al Ittihad (Libya) – Esperance (Tunisia)

Note: Aggregate winners will qualify to the group stage, while aggregate losers will move to the TotalEnergies CAF Confederation Cup Additional Second Preliminary Round.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here